Poważane Towarzystwo języka niemieckiego (GfdS) wybrało (jak co roku), na podstawie nadesłanych propozycji „słowo roku 2022” w języku niemieckim. Wybór „słowa roku” stanowi w znacznej mierze odzwierciedlenie tendencji i wydarzeń mających decydujące znaczenie dla odbioru języka w danym roku na obszarze niemieckojęzycznym.
Na podium znalazły się trzy słowa (lub co typowe dla języka niemieckiego – złożenia):
- Zeitenwende, czyli „przełom czasów”
- Krieg um Frieden, czyli „wojna o pokój”
- Gaspreisbremse, czyli „hamulec ceny gazu”.
Na pierwszy rzut oka widać, że pojęcia te i dla Polaka są łatwo zrozumiałe i dobrze opisują atmosferę panującą w mijającym roku.
- „Przełom czasów” – sformułowanie to, również w języku niemieckim, nie jest nowe. Pojęcie to generalnie opisuje zdarzenia rozpoczynające nowy rozdział, prowadzące nas do czegoś nowego, nowej ery, nowej rachuby czasów. I w tym właśnie kontekście pojęcie to stosowane było często w mijającym roku 2022 przez Kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Pojęcie to odnosi się oczywiście do zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Zdarzenie to stanowi poważną cezurę również dla polityki zagranicznej i gospodarczej Niemiec.
- Również i drugie pojęcie odnosi się do wojny Rosji z Ukrainą i wydaje się być nieco absurdalne. Często wykorzystywane jest również w znaczeniu negatywnym i prześmiewczym przez niemieckie partie o charakterze pacyfistycznym. Rosja mówi eufemistycznie o „militarnej operacji specjalnej”, NATO o wrogiej agresji, a nam nie pozostaje nic innego niż próbować walczyć codziennie o pokój. Przynajmniej o ten w naszych czterech ścianach.
- „Hamulec ceny gazu” to pojęcie, którym propaganda polityczna bombardowała niemieckie media praktycznie codziennie. Oczywiście chodzi tutaj o ograniczenie maksymalnej ceny za gaz używany do ogrzewania domów przez prywatnych konsumentów oraz ceny za gaz wykorzystywany przez duże zakłady przemysłowe do procesów technologicznych. Pojęcie to wyraża również oczekiwanie ingerencji władz i kontroli cen mediów grzewczych, w tym oczywiście gazu.